پیدایش سازه های تاشو-بازشو به لئوناردو داوینچی (1519-1452)، متفکر و هنرمند دوره رنسانس، بر می گردد؛ زمانی که او یک مکانیزم باشونده ساده مسطح طراحی کرد. پس از آن یک مهندس اسپانیایی به نام امیلیو پرز پینرو (1960-1936) سازه های تاشوی سه بعدی را برای اولین بار توسعه داد. از نمونه طرح های او می توان به طراحی و ساخت یک نمایشگاه عمومی تاشونده و سیار به مساحت 8000 متر مربع در سال 1964 در اسپانیا اشاره کرد.

ساویتا مفتخر است که پس از سالها تحقیق و پژوهش، توانسته است طراحی سازه های تاشو با فرم آزاد را به عنوان اختراع به ثبت رسانده و تأییدیه انجمن های بین المللی و تخصصی را دریافت نماید. نتایج این تحقیقات و تست نمونه های ساخته شده در مجلات معتبر علمی دنیا به چاپ رسیده و در نمایشگاه اختراعات و کنفرانس های بین المللی معتبر از جمله ژاپن، آلمان و اسپانیا ارائه شده اند.

نمونه های ساخته شده چوبی حاصل تحقیقات اولیه این سازه ها بود که در دو حالت گنبدی (هرمی) و چلیکی (سالنی) ساخته شدند. در مرحله بعد، پس از انجام آزمایشات و تست محصول، نمونه هایی با مقیاس واقعی ساخته شدند. با توجه به کاربردهای بسیار زیاد این سازه ها، طی یک فرآیند نسبتاً پیچیده، طراحی صنعتی محصولات به صورت کاملاً کاربردی و با توجه به نیاز مشتریان انجام گرفت و اکنون نمونه های نهایی در دسترس مشتریان قرار دارند.

سازه های تاشونده/بازشونده کاربردهای بسیار زیادی دارند که از آن جمله عبارتند از: سرپناه های اضطراری (به هنگام زلزله، سیل، جنگ و غیره)، پل های اضطراری، نمایشگاه ها و فروشگاه های موقت یا دائمی، آلاچیق ها و سایه بان ها در باغ ها و باغ شهرها، حاشیه سواحل دریا و پلاژها، گلخانه ها، انبارها، استراحتگاه های بین راهی و اقامتگاه ها، ورزشگاه ها و سکوهای تماشاچیان، پارگینگ های عمومی یا اختصاصی، اردوگاه ها و سازه های تفریحی-ورزشی-فرهنگی و غیره، ویلاها، حیاط خلوت، پاسیوها و پشت بام منازل، هتل ها، رستورانها، کافی شاپ ها، پوشش مراسم های متعدد و هر رخداد و مکان که نیاز به سایه بان متحرک وجود داشته باشد.

این سیستم ها دارای مزایای بسیار زیادی نیز می باشند: پیش ساخته بودن و سهولت ساخت، سرعت و سهولت در باز و بسته کردن، سهولت در انتقال و انبار کردن، سبک بودن و کم حجم بودن در حالت تاشده، قابلیت جمع آوری، انتقال و نصب مجدد به دفعات بسیار زیاد، قابلیت طراحی و ساخت در ابعاد و اندازه های مختلف و متنوع، و اقتصادی بودن از برخی مزایای این سازه ها می باشند.

After a serious research and development, Savita earned a Patent on “Free Form Design of Foldable/Deployable Structures”. Our products have been approved and accepted by the prestigious International Associations throughout the world. We have published many professional research articles within the International Journals and Conferences in Japan, Germany and Spain, as well as participated in the International Trade Fair “Ideas – Inventions – New Products”, IENA, in Germany.